Figyelem, természetbarátok: új inváziós faj hódítja a magyar vizeket
Magyarország folyóiban és patakjaiban terjed az inváziós pontokaszpikus géb. Tudj meg többet a felmérésekről és jelenlétükről!
🌊 A kisebb vízfolyásokba is felhatolnak a pontokaszpikus gébek
A pontokaszpikus gébek (kerekfejű géb – Neogobius melanostomus) egyre újabb vizeket hódítanak meg, és már a kisebb patakokban is megjelennek.
A Fertő–Hanság Nemzeti Park Igazgatóság megbízásából 2024. szeptember 4. és november 7. között végzett rábaközi felmérések során több kisebb vízfolyásban is megtalálták a szakemberek – közölte a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapján Sallai Zoltán.
- A Kardos-érben Agyagosszergénynél csak egy példány került elő, de Vitnyédnél már tömeges jelenlétet tapasztaltak, összesen 27 egyedet fogtak.
- A Kis-Rábában, Kapuvárnál a Szép-éger területen 22, míg az Oszvald-malomnál 2 egyed került a hálóba.
- A Répce sem maradt érintetlen: Himodnál 4, Gyórónál az Új-szilvásoknál 7 egyed akadt.
A felmérés zömében adult egyedeket talált, de Vitnyédnél és Gyórónál az ivadékok is jelen voltak.
Magyarországon hét gébfaj él: folyami géb, tarka géb, Kessler-géb, kerekfejű/feketeszájú géb, csupasztorkú géb, kaukázusi törpegéb, amurgéb.
Ezek közül a kerekfejű/feketeszájú géb inváziós, a többi hat pedig spontán jövevény.
- Újabb jelentős haltelepítés történt az Alsó-Tiszán
- Ismét tömeges halpusztulást észleltek a Perint-patakon
- Közel 100 métert vitt a zsinórból a dunai óriás
- Duna-parti fejlesztések indulnak Mohácson – új kikötők és vízi infrastruktúra épül
- Több vizet tartanak vissza a Szavai-főcsatornában az agrárium támogatására
- Befejeződött a Tiszaugi Holt-Tisza vízpótlása
2026. június 13.
Jól sikerült az őshonos ragadozók szaporodása a Tisza-tavon
2026. június 12.
Kilencezer előnevelt menyhal került a Balatonba
2026. június 11.
Horgászverseny és ideiglenes tilalom a Gyálaréti Holt-Tiszán
2026. június 11.