Rejtélyes szennyezés a Dunántúlon

A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy ne öntsenek semmilyen szennyező anyagot a víznyelőkbe, mert ezek az élővizekbe jutva komoly károkat okozhatnak az ökoszisztémában.
Haltetemeket fedezett fel a Perint-patak szombathelyi szakaszán egy helyi állatorvos, aki azonnal értesítette a hatóságokat – írja a Savaria Fórum.
Dr. Kóta András az ELTE Savaria Egyetemi Központ előtti részen találta meg az elpusztult állatokat, a sekély vízben többféle méretű halakat észlelt, a lap tudósítása szerint vélhetően védett fajok is elpusztultak. Mint mondta, azon a részen elég alacsony a vízállás, így nem volt nehéz észrevenni a tetemeket.
A lap értesülései szerint a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakemberei azóta megvizsgálták a helyszínt, több helyen vízmintát vettek, de szennyezésre utaló nyomot nem találtak, ugyanakkor vízminőségi káreseményként rögzítették a történteket.
Busa Tamás, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese a Savaria Fórumnak kiemelte: a fotók és a helyszíni bejárás alapján a halpusztulás nem tekinthető tömegesnek, és jellemzően domolykó és ökle fajok érintettek.
A hatóságok a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségével is egyeztetnek az ügyben.
A szakértők szerint nem a hőség miatt bekövetkező oxigénhiányos állapot okozta a halpusztulást, valószínűbb, hogy lokális szennyezés lehet a háttérben. A Perint-patak ezen szakaszán több csapadékvíz-bevezetés is van, amelyekbe gyakran kerülhet szennyezett víz (olaj, vegyszer tartalmú mosóvíz), főleg csapadékos idő esetén. A vizsgálatok folytatódnak. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy ne öntsenek semmilyen szennyező anyagot a víznyelőkbe, mert ezek az élővizekbe jutva komoly károkat okozhatnak az ökoszisztémában.
Forrás: magyarallatvedelem.hu
2025. július 1.
Szokatlan viselkedést figyeltek meg a tiszai karikakeszegeknél
2025. július 1.
Folytatódtak a halmentések a dunai kubikgödröknél
2025. június 30.
Két vármegyében is fokozott ellenőrzést kaptak a horgászok (videó)
2025. június 30.