Súlyos figyelmeztetést adott ki a Tisza HE a Zagyva állapota miatt
A Tisza Horgászegyesület szerint súlyos vízhiány fenyegeti a Zagyvát, miközben újabb vízkivételek történnek.
Egyre nagyobb aggodalom övezi a Zagyva vízhiányos állapotát, a helyzet miatt pedig most a Tisza Horgászegyesület is megszólalt. Az egyesület közleményében azt írta: több helyen negatív összefüggésben emlegetik őket a folyó jelenlegi állapota miatt, ezért fontosnak tartják tisztázni, hogy szerintük ők maguk is a kialakult helyzet egyik legnagyobb vesztesei.
A horgászegyesület hangsúlyozta, hogy nem tétlenül figyelik a folyamatokat, hanem minden lehetséges fórumon próbálnak fellépni a folyó érdekében. Úgy látják azonban, hogy nagyon nehéz dolguk van akkor, amikor az amúgy is rendkívül alacsony vízállású és vízhozamú Zagyvából további vízkivételek történnek.
Egyre nagyobb a nyomás a folyón
A közlemény szerint a folyóból jelenleg több irányba is engedélyeznek vízhasználatot. A Tisza HE úgy fogalmazott, hogy halastavak, öntözési fejlesztések és szántóföldi növénytermesztők is kapnak vízvételi lehetőséget a vagyonkezelőtől, miközben a folyó állapota már most is kritikus.
Az egyesület azt is sérelmezi, hogy olyan műszaki beavatkozások történnek, amelyek megkönnyítik a vízkivételt. Példaként említették a Jánoshidánál nemrég megemelt fenékküszöböt, amelyről állításuk szerint előzetesen még tájékoztatást sem kaptak.
Azt írják, hiába kérték korábban, hogy minden, a mederviszonyokat érdemben befolyásoló munkáról előzetesen értesítsék őket, és konzultáció is előzze meg az ilyen beavatkozásokat, ez most sem történt meg.
„Mit locsolnak ezzel a vízzel?”
A Tisza HE szerint a jánoshidai fenékküszöb megemelése után Alattyán és Jánoshida között megduzzadt a vízszint, így megkezdődhetett a környező szántóföldek locsolása is.
A közlemény egyik legerősebb mondata éppen erre utal:
„A kérdés, hogy mit locsolnak ezzel a vízzel, mekkora lehet ennek népgazdasági hasznosulása szemben állítva egy folyó kiszáradásával, amelyet a forró nyári hónapokban csak és kizárólag tisztított szennyvíz táplál.”
Az egyesület szerint a helyzet különösen veszélyes lehet a nyári időszakban, amikor a természetes vízutánpótlás tovább csökkenhet.
Már egy esetleges szennyezésre is készülnek
A Tisza Horgászegyesület arról is beszámolt, hogy a jelenlegi kritikus állapot miatt már arra is felkészültek: egy esetleges technológiai havária vagy szennyezés tovább ronthatja a Zagyva helyzetét.
Ennek érdekében akkreditált laborral készíttettek vízmintákat, hogy szükség esetén bizonyítható legyen az esetleges felelősség kérdése.
A közlemény végén a horgászok segítségét is kérték. Arra kérik a Jászberény és Szolnok közötti szakaszon pecázókat és helyieket, hogy jelezzék számukra, ha új vízkivételt tapasztalnak a folyón, mert az egyesület szerint minden ilyen eset kivizsgálása fontos lehet a Zagyva jövője szempontjából.
Forrás: Tisza Horgászegyesület
- Újabb jelentős haltelepítés történt az Alsó-Tiszán
- Ismét tömeges halpusztulást észleltek a Perint-patakon
- Közel 100 métert vitt a zsinórból a dunai óriás
- Duna-parti fejlesztések indulnak Mohácson – új kikötők és vízi infrastruktúra épül
- Több vizet tartanak vissza a Szavai-főcsatornában az agrárium támogatására
- Befejeződött a Tiszaugi Holt-Tisza vízpótlása
2026. június 13.
Jól sikerült az őshonos ragadozók szaporodása a Tisza-tavon
2026. június 12.
Kilencezer előnevelt menyhal került a Balatonba
2026. június 11.
Horgászverseny és ideiglenes tilalom a Gyálaréti Holt-Tiszán
2026. június 11.