Kiirtottak 200 négyzetmétert a szigetszentmiklósi úszólápból
A Pest Vármegyei Főügyészség tudomására jutott adatok szerint védett vízparti területen permetezték le a nádas jelentős részét, majd azt kivágták. A Ráckevei-Soroksári Dunán (RSD) történt természetkárosítás ügyében eljárás indult.
A szigetszentmiklósi, nagyrészt országos jelentőségű védett természeti és Natura 2000 területhez tartozó úszólápon a nádas növényzetét mintegy 150-200 négyzetméter nagyságú területen ismeretlen szerrel egy csónakból permetezték, amely hatására az elszáradt – olvasható az ügyészség honlapján.
Az elszáradt növényeket kivágták, amellyel az adott területen a nádast kiirtották. A rendelkezésére álló adatok szerint a használt szerből akár a vízbe is kerülhetett.
A törvényi rendelkezések szerint tilos a védett természeti terület állapotát és jellegét a természetvédelmi célokkal ellentétesen megváltoztatni. Ez természetvédelmi közigazgatási szabályszegést valósíthat meg, ezért az ügyben a természetvédelmi és környezetvédelmi hatóság eljárása is szükséges.
A fentiek miatt a közérdekvédelmi feladatokat ellátó Pest Vármegyei Főügyészség intézkedett az illetékes hatóság felé a szükséges eljárás elrendelése érdekében.
A közleményben felhívták a figyelmet, hogy a természeti környezetünk közös érték, ezért védelme szigorú törvényi előírások alatt áll. A vadon élő állatok élőhelyeinek megóvása biztosítja a biológiai sokféleséget, melyben fontos szerepet játszanak a vízparti nádasok is.
Mint írták, ezek a növények amellett, hogy számos növény- és állatfaj élőhelyéül szolgálnak, vízszűrő szerepük is van, mellyel javítják a vízminőséget, valamint megvédik a vízpartot az esetleges a partromlástól.
Emiatt minden természetet érintő tevékenységet ezen területek kíméletével kell végezni, és természetesen törvény tiltja a lakó-, költő- vagy búvóhelyeinek lerombolását, károsítását is – tették hozzá.
- Egészben sült pisztráng
- Szűcs Lajos nem látja el tovább a MOHOSZ elnöki feladatait
- Tényleg kiszáradhat a Velencei-tó? Egyre aggasztóbb a helyzet
- Ismét kifogták az RSD legendás rekordpontyát
- Ismét tömeges halpusztulást észleltek a Perint-patakon
- 11 éves horgász foghatta ki a Szarvasi-Holt-Körös rekordpontyát
2026. június 6.
Újabb jelentős haltelepítés történt az Alsó-Tiszán
2026. június 5.
Ismét tömeges halpusztulást észleltek a Perint-patakon
2026. június 5.
Befejeződött a Tiszaugi Holt-Tisza vízpótlása
2026. június 4.
Közel 100 métert vitt a zsinórból a dunai óriás
2026. június 4.