Milliókat érő óriási pontyok

A horgásztársadalom jelentős része már nem élelmiszerként tekint a halra, sporthorgászként csak a zsákmányt látja benne. Ám az elmúlt években a nagytestű halak feketekereskedelme virágzásnak indult.
„Fű alatt” elpasszolt nagytestű halak
És itt lép be a képbe a feketekereskedelem. A nagytestű halakat kifogják a Balatonból vagy bármelyik természetes hazai vizünkből, és az akár 30-40 kilós példányokat titokban eladják a magántavaknak. A szakemberek szerint az ilyen méretű és súlyú halakért akár több százezer forintot is elkérnek az illegális kereskedelemben.
A Nébih tájékoztatása szerint a nem hivatalos vásárlásokat csak bejelentés után lehet megakadályozni vagy szankcionálni, ez azonban csak ritkán sikerül. Az elmúlt 3 évben összesen 7 nagytestű halat azonosított be az Állami Halőr Szolgálat utólag (fényképek alapján) és további 14 halat értékesítés közben, vagy próbavásárlás során. A valós esetek száma azonban a szervezet szerint több száz vagy akár ezer is lehet.
Maffiaszerűen működő hálózat
Lévai Ferencnek országos rálátása van a magyar horgásztársadalom működésére és a hazai halkereskedelemre. Az Aranyponty Zrt. vezérigazgatójaként a haltermelés mellett, több mint harminc éve vezeti a sáregresi Rétimajor halgazdaságot, mely mára egy komoly hazai respekttel bíró horgász- és gasztroturisztikai központtá nőtte ki magát.
A szakember megerősítette a nagytestű halakra, azon belül is a pontyokra szakosodott, már-már maffia-szerűen működő csoportok jelenlétét, mely Magyarország teljes területére kiterjed: kezdve a Balatontól a Dunán át egészen a Tiszáig.
A feketepiacon egy húsz pluszos pontyért egymillió forintot is megadnak a tótulajdonosok, az ár pedig a hal súlyával csak tovább növekszik
– mondta Lévai Ferenc, aki szerint nagyon nehéz a hatóságoknak megcsípni a rablókat és az orgazdákat. A csapatok éjszaka dolgoznak, okosak, profi felszereléssel, éjjellátó készülékekkel, 2-400 literes vizes tartállyal a terepjáró csomagterében. Ezekben a tartályokban akár 3-4 hatalmas zsákmány is elfér.
Jellegzetes pikkelysor buktatta le a pecást
A közelmúltban az egyik horgásztó „népszerű” hala volt egy jellegzetes pikkelysorral bíró, 20 kilogramm feletti példány. 2-3 hetente horogra került, majd a megszokott fotózkodás után ment is vissza a tóba, és ezekben az esetekben a szerencsés horgász persze azonnal feltette a közösségi platformokra a hallal készült fotót. Ezután történt, hogy ennek a halnak a fényképe egy másik horgásztónál történt fogás után került fel a közösségi médiába. Az eredeti tulajdonos azonnal nyomozást rendelt el, így derült ki, hogy a halát ellopták. Az ügynek rendőrségi következménye lett.
Ma már a nagytestű példányokat speciális chippel látják el, ami lehetőség az azonosításra, akkor is, ha nincs jellegzetes elváltozás a halon
– mondta Lévai Ferenc.
Az ellenőrzéssel, a felügyelettel kapcsolatban a szakember elmondta, a legelső szinten a helyi halőrök állnak, ő fölöttük pedig a Nébih által működtetett Állami Halőr Szolgálat.
Forrás: SZON
2025. május 9.
Kiszáradt egy Körös-holtág, tömeges halpusztulás
2025. május 9.
Orvhalászoktól mentették meg a csapdába esett halakat
2025. május 8.
Milliókat érő óriási pontyok
2025. május 8.
Megújult a MOHOSZ Hivatalos Magyar Rekordlistája
2025. május 8.
Pontypörkölt túrós csuszával
2025. május 7.