Mindenhová elért a rákpestist terjesztő invazív rákfaj

Az inváziós faj már szinte mindenhol jelen van, ez alól a Duna, a Balaton és a Velencei-tó sem kivétel.
Megjelent a vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) a Balaton és a Velencei-tó vizében. A látványos, de veszélyes rákfaj a hazai élővilágot is fenyegeti – írja a Magyar Haltani Társaság. A vörös mocsárrák amerikai eredetű invazív faj, amelyet a közelmúltban Balatonfüred, Balatonfűzfő, Siófok, valamint Gárdony vizeiben, nádasaiban, sőt vízelvezető csatornáiban is megtaláltak – élő és elpusztult példányokat egyaránt.
Az inváziós rákfaj díszállatként is elterjedt, és az első magyarországi észlelése óta már számos termálvizű, illetve városi környezetben is megjelent. Kiváló alkalmazkodóképességének köszönhetően gyorsan terjed, és rövid idő alatt nagy egyedszámot ér el, ezzel tovább nehezítve a természetes élőhelyek megőrzését.
A Magyar Haltani Társaság szerint mára több tízlábú rákfaj is terjed természetes úton a hazai vízrendszerekben. Egyes fajok emberi beavatkozás – például felelőtlen szabadtéri tartás vagy nem megfelelő haltelepítés – miatt újabb és újabb helyszíneken bukkannak fel.
A vörös mocsárrák jelenléte nemcsak az őshonos folyami rák (Astacus astacus), hanem a kecskerák (Pontastacus leptodactylus), valamint a Velencei-tónál található Császár-víz rákállományai számára is komoly kockázatot jelent. A faj ugyanis aktívan terjesztheti a rákpestist (Aphanomyces astaci), amely súlyos veszteségeket okozhat a helyi populációkban.
A kutatók szerint a vörös mocsárrák további terjedése befolyásolhatja a tavakhoz kapcsolódó élőhelyek ökológiai állapotát, valamint a meder, a partfalak és a vízelvezető csatornahálózatok állapotát is.
2025. május 19.
IX. és XXIII., Mesterek és veteránok
2025. május 19.
18 érdekesség a halakról – 1. rész
2025. május 19.
Mindenhová elért a rákpestist terjesztő invazív rákfaj
2025. május 17.
Sok horgász nem is tudja, pedig tilos!
2025. május 16.
Újabb különleges telepítés
2025. május 16.