A WWF Hungary sem az amur pártján

A WWF Hungary az amur-ügyben a MOHOSZ döntése ellen foglalt állást.
A Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) 2025-ös Országos Horgászrendben elrendelte az idegenhonos amur védelmét a Dunán és a Tiszán. A szabályozás értelmében a Dunán csak az 50 és a 80 centiméter közötti példányok – azokból is naponta maximum kettő -, évente pedig összesen legfeljebb 70 darab tartható meg. A Tiszán már csak a darabszámot korlátozták, ott naponta maximum három amur vihető haza.
A rendelkezés komoly hullámokat vetett, a Magyar Haltani Társaság (MHTT) is állásfoglalást adott ki, amelyben tiltakoznak az amur védelme ellen.
Az ügyben az MHTT mellé állt a világ legnagyobb természetvédelmi civil szervezetének magyarországi kirendeltsége, a WWF Hungary.
„Az elmúlt napokban nagy port kavart a dunai amurokra vonatkozó horgászati korlátozások szigorítása. A WWF Magyarország az amur kérdésben is kiáll a természetes ökoszisztémák védelme mellett és egyetért a Magyar Haltani Társaság állásfoglalásával: nem támogatjuk az amur természetes és természetközeli vizekben történő kifogásának semmilyen szintű korlátozását és ezzel terjedésének elősegítését.
Hogyan lehet az, hogy egy természetvédelmi szervezet egy békés halacska kifogására buzdít? Az alábbiakban elmagyarázzuk.
Az amur egy távol-keleti eredetű, nálunk idegenhonos halfaj, amely nem illeszkedik a hazai életközösségek természetes rendszerébe.
Eredetileg halgazdálkodási céllal telepítettek hazánkba, azonban sajnos természetes vizekbe is kiszabadult, illetve számos helyre telepítették (és telepítik ma is illegálisan). Az amur, ahol megjelent, ott sajnos komoly problémákat okoz, mivel károsítja az élőhelyeket, azzal, hogy nagy mennyiségben fogyasztja a vízinövényeket, amelyek gondoskodnak a természetes vizek oxigén-ellátásáról, élő- és szaporodóhelyet biztosítanak számos vízi élőlény számára. Az amur által okozott vízinövény-pusztítás őshonos fajok életterének az eltűnését okozza, növényzetre ikrázó halfajok ívóhelyét szünteti meg” – írta bejegyzésében a WWF Hungary.
Fotó: WWF Hungary Facebook
2025. április 11.
Itt a kullancs-invázió, így védekezhetünk
2025. április 10.
28 ország 300 csapata ered a legnagyobb pontyok nyomába a Balatonon
2025. április 9.
Fókuszban a horgászat – Dunai kalandok
2025. április 9.
Indul a fogyasztóvédelmi konzultáció
2025. április 8.
Érkeznek a kis csukák a Velencei-tóba
2025. április 7.