Új és szigorú szabályok a horgászoknak
A Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) közzétette honlapján a 2025-ös Országos Horgászrendet.
Változik az elvihető mennyiség, illetve méretkorlátozásokat is bevezettek. Emellett a Tisza-tó esetében új helyi horgászrend született, amely számos enyhítést, könnyítést tartalmaz a 2025-ös szezonra.
A szabályozás január 1-től érvényes a MOHOSZ szervezeti rendszerébe tartozó összes horgászati célú halgazdálkodási vízterületre, külön kikötés hiányában a helyi horgászrendek szabályozásával együtt.
A MOHOSZ idén összehangolta a Duna és a Tisza halgazdálkodásra jogosultjainak előírásait a halelvitelre vonatkozóan. Ennek értelmében több halfaj esetében közös alsó és felső méretkorlátozás került meghatározásra, valamint a kifogható/elvihető mennyiségek tekintetében is változás lépett életbe.
Duna
A legkisebb kifogható méret ponty esetében 35 cm, a felső méretkorlát pedig 70 cm, vagy maximum 10 kg. Süllő és a csuka esetében a kifogható legkisebb méret egyaránt 40 cm, a felső határ pedig egyaránt 75 cm. A kősüllőnél az elvihető legkisebb méret 30 cm-ben lett meghatározva. A dévérkeszegnél április 15. és május 31. között egységesen 40 cm-es felső méretkorlát került bevezetésre. Az amurt illetően kizárólag az 50 cm és a 80 cm közé eső egyedek elvitele engedélyezett.
A hasznosítók megegyeztek abban is, hogy a Duna teljes magyarországi szakaszán a harcsa védelme érdekében december 1-jétől február utolsó napjáig ennek a fajnak egyedeit tilos kifogni, azaz hazavinni.
A kifogható halmennyiségekkel kapcsolatban meghozott közös szabályok értelmében a darabszám-korlátozással érintett halfajokból – ideértve az amurt is – évente összesen maximum 70 db-ot, de összesen maximum 150 kg-ot, ugyanezekből a fajokból naponta 4 db-ot lehet hazavinni, de legfeljebb 2 db lehet egy fajhoz tartozó!
A darabszám-korlátozással nem érintett egyéb halfajokból évente összesen maximum 100 kg, valamint napi 7 kg megtartása az engedélyezett.
Tisza és Tisza-tó
A ponty legkisebb kifogható méretét 35 cm-ben, felső méretkorlátját 70 cm-ben határozták meg. A süllő és a csuka kifogása esetén a minimum és a maximum méretkorlát, 40, illetve 70 cm. Az amurra mérethatárok nem lettek meghatározva, de egyöntetű döntés született arról, hogy a fajtára minden Tisza szakaszon a darabszám-korlátozással szabályozott fajokra érvényes elviteli mennyiségek vonatkoznak. A vermelő harcsák védelme érdekében december 1-től február végéig a fajra teljes az elviteli tilalom!
A darabszám-korlátozott fajok évi kifogható mennyisége maximum 150 kg-ban és napi maximum 5 db-ban határozták meg, amelyből maximum 3 db lehet egy fajhoz tartozó. A darabszám-korlátozással nem érintett egyéb halfajok esetében évi maximum 100 kg és napi 10 kg elvihető mennyiség a felső határ.
A közelmúltban került a MOHOSZ irányítása alá a Tisza-tó, ami kiemelt fejlesztési térségnek számít. Emiatt a szövetség kiemelt figyelmet fordít a horgászturizmusra, a horgászok támogatására és a haltelepítésre is.
Az akár 3 évre befagyasztott, változatlan Tisza-tavi területi jegyárak ellenére naponta, illetve az éves engedélyezett darabszámra nézve jellemzően több halat lehet elvinni. Emellett több esetben enyhültek a méretkorlátozások is.
A teljes és pontos 2025-ös horgászrend itt olvasható.
- Horgászengedély árak 2025-ben 2024. november 27.
- A legnagyobb baráti társaság: 1 millió horgász Magyarországon 2024. október 20.
- HORGÁSZ: horgászbarát ügyintézés teljesen digitálisan 2024. október 5.
- Horgászrendi változások és év eleji tudnivalók a Balatonnál 2024. december 17.
- Őszi törpeharcsa gyérítés a Balatonon 2024. október 5.
- Csillag László egyéni világbajnok! 2024. október 5.
2025. január 17.
300 millió felett a 2024-es haltelepítési támogatás
2025. január 15.
Lassan fogynak a kárókatonák
2025. január 14.
Hamarosan elérhető az elektronikus fogási napló
2025. január 13.
Csukák helyett trópusi halak úszkálnak a Hévízi-kifolyónál
2025. január 10.
Íme a 2025-ös válogatott keretek
2025. január 9.