Ezernél is több elpusztult süllő a Balatonban
Négy nap leforgása alatt több mint ezer süllőt fogtak ki a Balatonból – látható a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. Facebook-oldalán.
A közzétett videóban Nagy Gábor horgászati ágazatvezető mutatja be a halpusztulás előzményeit. Először március 11-én az balatonaligai kikötőmóló belső oldalánál jelentettek jelentős mennyiségű döglött süllőt. Március 14-ére már több mint 5 mázsát, tehát ezer süllőnél is többet gyűjtöttek össze.
Ezek korábban elhullott halak voltak, iszaposak, és a melegedő időjárás hatására a gázok miatt kerültek felszínre. Nagy Gábor elárulta, hogy nemcsak Aligán történt ilyen eset: Fonyódon és Balatonbogláron február közepe óta jelennek meg a tetemek. Alkalmanként 1-2 tucatot szedtek össze, azonban összeadva mára Bogláron 150 kiló felett, Fonyódon 50 kiló felett jár az összmennyiség.
A süllő a mólók belső oldalánál telelő küsz- és keszegállomány miatt úszott a területre táplálékszerzés céljából, és ez lett a vesztük.
„A kárókatonák a nyílt vízen folyamatosan terelik, zaklatják az összeállt halcsapatokat, a szokásosnál jóval nagyobb mennyiségben állnak be a kikötőmedencékbe a keszegek. Ha egy ilyen zsúfolt kikötőmedencébe száll be a több száz, vagy akár ezer madárból álló csapat, és elkezdik egyre beljebb szorítani őket a kikötőben, az egyébként nyugalomban telelő halcsapat egyre jobban besűrűsödik. Már ettől is nő a halak oxigénfogyasztása. Ilyenkor szabályosan burványlik a víz a nagy mennyiségű keszeg felett. Ez a helyzet erős stresszt okoz a halnak, emiatt fokozza az oxigénfogyasztását, és így saját magának okozhat oxigénhiányt. Ezt jelzik a szédült, kóválygó halak, amelyek idővel magukhoz térhetnek, ha enyhül a kárókatona nyomása rajtuk, azonban súlyos esetben elpusztulnak”
– magyarázta Nagy Gábor.
- Újabb haltelepítés a Dunán: 50 ezer jászkeszeg került a folyóba
- Ritka fogás a Rábán: 21 kilós fekete amur akadt horogra
- Az ország legjobbjai között: nagy eredményt ért el az esztergomi horgász
- Jelölt és jelöletlen kecsege is horogra akadt Gönyűn
- A Velencei-tó jövője nem csak a vízpótláson múlhat
- Több mint 800 ezer tiszai nyurgaponty került a Körösök vízrendszerébe
2026. június 26.
Toxikus volt a Szinvába került szennyezés
2026. június 25.
A Velencei-tó jövője nem csak a vízpótláson múlhat
2026. június 24.
Evezős verseny miatt kérnek fokozott figyelmet a Mosoni-Dunán
2026. június 24.