Télből a tavaszba

Megosztás:

Napjaink időjárási viszontagságai és az évszakok változékonyága miatt, halainkra a téli és tavaszi időszakban is fokozott figyelmet kell fordítani.

A télen vermelő, telelő halak a táplálékban gazdag időszak alatt tartalékot képeznek az ínségesebb hónapokra. Azonban a szokatlan időjárás miatt a tél közepén felmelegedő vizekben, a halak megszakítják nyugalmi periódusukat, aktívak lesznek, amihez energiát használnak fel téli raktáraikból. Elindulnak táplálékot keresni, azonban a hideg vizekben sokszor nem járnak sikerrel. Később, az ismételten beköszöntő hideg időjárás hatására újból elvermelnek, majd tavasszal a jó idő beköszöntével ismét aktívak lesznek, azonban már kimerült energiaraktárakkal. Ez sajnos kihatással lesz az immunrendszerük működésére, ezáltal az egészségi állapotukra.

A tél folyamán az állatokon megtalálható, szintén lelassult életmódot folytató paraziták a melegebb vizekben elkezdenek aktívabban táplálkozni és a számuk ugrásszerűen megnő. A halak legyengült immunrendszere nem tudja felvenni velük a versenyt, és az elsődleges kártételükön kívül utat nyitnak a másodlagos bakteriális és gombás fertőzéseknek. A paraziták akár a kültakarón, akár a kopoltyún jelentős károkozásra képesek, ezáltal a gázcsere is akadályozottá válhat. Az élősködők által hátrahagyott bemeneti kapukon a patogén baktériumok fekélyeket idézhetnek elő, vagy akár vérmérgezést is okozhatnak.

A szintén ilyen területeken megtelepedő gombák a szövetek mélyére hatoló hifáikkal felemészthetik a halakat. Nagyon fontos, hogy még a tél előtt állatorvos ellenőrizze az állományokat, ezáltal felderítve az esetlegesen lappangó betegségeket. Ha a halak jó kondícióban és egészségesen vágnak neki a téli periódusnak, már fél sikert könyvelhetnek el a halasgazdák.

Ki kell emelni a vitamindús takarmányozás jelentőségét az őszi hónapok során, amikor még táplálkozik a hal. A téli időszakban figyelni kell az állatok mozgását, ha az tűnik fel, hogy aktívak és táplálékot keresnek, javasolt fehérjeszegény, kis mennyiségű takarmányt biztosítani számukra. Ezáltal nem a saját raktáraikat emésztik fel.

Tavasszal ismét aktuálissá válnak az állategészségügyi vizsgálatok. Diagnosztikai módszerek segítségével fel kell tárni az esetleges parazitás bántalmakat. Ha bakteriális megbetegedés is felütötte a fejét, akkor pedig a kórokozó kitenyésztésével, valamint a nélkülözhetetlen rezisztenciavizsgálattal kidolgozható az állomány megfelelő kezelési terve. A pontos diagnózis elengedhetetlen a sikeres és költséghatékony kezeléshez.

Forrás: Halászati Lapok

Megosztás:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük