A Dunában is megjelent a Rákos-patakot ért olajszennyezés
Január 28-án, szerda reggel nagy kiterjedésű olajfoltot észleltek a Rákos-patak egyik kerületi szakaszán. A szennyeződést később már a Dunában is észlelték.
A hir13.hu tudósítása szerint a szennyeződést a XIII. kerületi közterület-felügyelet haladéktalanul jelezte az illetékes katasztrófavédelemnek.
A portál azt írta, hogy az eddigi információk alapján a szennyezés forrása nem a XIII. kerületben található, hanem a patak feljebb fekvő, zuglói szakaszán.
Rózsa András, Zugló polgármestere tájékoztatása szerint fáradt motorolaj szivárgását észlelték a Rákos-patakban, a Mogyoródi út környékén.
Mint írta, a rendelkezésre álló információk alapján a szennyeződés a csatornarendszerből jut a patakba.
„A Fővárosi Csatornázási Művek vizsgálata után derülhet ki a pontos forrás, mivel ők rendelkeznek azokkal a műszerekkel, amelyekkel a csatornahálózaton belül visszakövethető az olaj eredete” – fogalmazott a polgármester.
Közölte azt is, hogy a rendőrség, a Zuglói Önkormányzati Rendészet, valamint a Zuglói Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület munkatársai átvizsgálták a környéket, többek között a Késmárk utcai telephelyeket, műhelyeket és a benzinkutat is, de ezeknél nem találtak szivárgásra utaló nyomot.
A Dunai Vízirendészet tájékoztatása szerint az olajfoltokat már a Dunában is észlelték.
„Elfogadhatatlannak tartom, hogy a Rákos-patak újra és újra ilyen mértékű környezetszennyezés áldozata legyen. Zugló részéről minden szükséges lépést megteszünk annak érdekében, hogy a szennyezés forrását feltárják, és a felelősöket azonosítsák. Amint a Fővárosi Csatornázási Művek vizsgálata lezárul, tájékoztatni fogom Önöket” – fogalmazott Rózsa András.
Bátori Marianna, a Fővárosi Csatornázási Művek PR-iroda-vezetője az Indexnek elmondta: a Rákos-patak vizéből mintát vettek, amelyet teljes körű laboratóriumi vizsgálatnak vetnek alá.
A vizsgálati eredményre leghamarabb nyolc nap múlva lehet számítani.
„A kármentesítést megkezdtük, de a pontos környezeti hatások megállapítása már túlmutat társaságunk tevékenységi körén” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy azonosítható-e a szennyezés okozója, a csatornatársaság azt válaszolta: „Amennyiben a szennyezőforrás pontosan beazonosítható, akkor igen. Ha azonban a szennyező anyagot például egy parkolóban vagy közterületen engedték ki, és onnan a víznyelőn keresztül a csatornába került, akkor a bevezetés helye ugyan megtalálható, de a szennyező személye már nem feltétlenül.”
- Egészben sült pisztráng
- Szűcs Lajos nem látja el tovább a MOHOSZ elnöki feladatait
- Tényleg kiszáradhat a Velencei-tó? Egyre aggasztóbb a helyzet
- Ismét kifogták az RSD legendás rekordpontyát
- Ismét tömeges halpusztulást észleltek a Perint-patakon
- 11 éves horgász foghatta ki a Szarvasi-Holt-Körös rekordpontyát
2026. június 6.
Újabb jelentős haltelepítés történt az Alsó-Tiszán
2026. június 5.
Ismét tömeges halpusztulást észleltek a Perint-patakon
2026. június 5.
Befejeződött a Tiszaugi Holt-Tisza vízpótlása
2026. június 4.
Közel 100 métert vitt a zsinórból a dunai óriás
2026. június 4.