Tiszahalász, az elárasztott falu a Tisza-tó közepén

Az Óhalászi-sziget a Tisza-tó egyik legkülönlegesebb és legrejtélyesebb helyszíne, amely nemcsak természeti szépségeivel, hanem történelmi múltjával is lenyűgözi a látogatókat.
A sziget egykor a Tiszahalász nevű falu otthona volt, amelynek sorsa szorosan összefonódott a Tisza folyóval – írja honlapján a Tiszaktív.hu.
Tiszahalász egy Árpád-kori eredetű halászfalu volt, amely a Tisza partján helyezkedett el. A település lakói elsősorban halászatból és ártéri gazdálkodásból éltek, kihasználva a folyó közelségét. Az árvíz gyakori vendég volt a településen, de a lakosok mindig újjáépítették otthonaikat az áradások után.
Az 1876-os nagy árvíz azonban végzetesnek bizonyult Tiszahalász számára
Március 24-én a Tisza átszakította a taskonyi védőgátat, és elöntötte a falut, valamint további 23 községet. A jeges ár következtében két ember és több száz háziállat vesztette életét, és mintegy 1200 ház dőlt romba. A falu lakóinak menekülniük kellett, a település pedig teljesen megsemmisült.
A megmenekült lakosoknak Schlauch Lőrinc szatmári püspök adományozott területet mintegy 10 kilóméterrel északabbra, ahol új falut alapítottak. Hálából a települést Lőrincfalvának nevezték el, de mivel ilyen nevű falu már létezett Erdélyben, a neve végül Újlőrincfalva lett.
A Tisza-tó létrehozása után a régi falu területe szigetté vált, amely ma az Óhalászi-sziget néven ismert
Az Óhalászi-sziget a Tisza-tó legnagyobb szigete, amely csak csónakkal vagy elektromos hajóval közelíthető meg. A sziget sűrűn benőtt akácerdővel és nádasokkal rendelkezik, és számos madárfaj otthona. A szigeten található egy madármegfigyelő torony, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a Sarudi-medencére, de látható a falu régi helye is.
A sziget bejáratánál egy emlékmű áll, amely az egykori Tiszahalász falu emlékét őrzi. A temetőben található egy 1848-ban állított kőkereszt, amely az egyetlen megmaradt emlék a faluból. A keresztet 1989-ben restaurálták, és ma is látogatható. A szigeten labirintusszerű ösvények vezetnek az egykori település maradványaihoz, ahol információs táblák segítségével ismerkedhetünk meg a falu történetével.
A sziget és környéke népszerű célpont a természetkedvelők és a horgászok körében. A Tisza-tó vízfelületét hatalmas nádas, gyékényes terület és gyönyörű mocsári növények alakítják. A tavat sok-sok sziget szabdalja szét, köztük az Óhalászi-sziget, amely az egyik legizgalmasabb célpont. A látogatók gyakran kajakkal vagy kenuval közelítik meg, de elektromos csónakos túrák is elérhetők.
2025. július 11.
Tiszahalász, az elárasztott falu a Tisza-tó közepén
2025. július 11.
Fura növény vette birtokba a Kis-Balatont
2025. július 10.
Rejtélyes dolog húzta a horgász botját
2025. július 10.